Knowledge Base Theme - en to tr_TR translation catalogue (157 entries)

en: Page Not Found
tr_TR: Sayfa Bulunamadı

en: The page you are looking for is not here!
tr_TR: Aradığınız sayfa burada değil!

en: No Result Found!
tr_TR: Sonuç bulunamadı!

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr_TR: Bu yazı şifre korumalıdır. Yorumları görmek için şifreyi girin.

en: No Comment
tr_TR: Yorum yok

en: One Comment
tr_TR: Bir Yorum

en: (%) Comments
tr_TR: (%) Yorum

en: Comments are closed.
tr_TR: Yoruma kapalı.

en: Submit Comment
tr_TR: Yorum Gönder

en: Add new field
tr_TR: Yeni Alan Ekle

en: Customizer Repeater
tr_TR: Özelleştirici tekrarlayıcı

en: Color
tr_TR: Renk

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Subtitle
tr_TR: Altyazı

en: Text
tr_TR: Metin

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Delete field
tr_TR: Alanı sil

en: Icon
tr_TR: İkon

en: Image
tr_TR: Resim

en: Upload Image
tr_TR: Resim Yükle

en: Image type
tr_TR: Görsel tipi

en: None
tr_TR: Yok

en: Social icons
tr_TR: Sosyal simgeler

en: Remove Icon
tr_TR: Simgeyi Kaldır

en: Add Icon
tr_TR: Simge Ekle

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Background
tr_TR: Footer Arka Planı

en: Copyright Text
tr_TR: Telif Hakkı Metni

en: Home Page
tr_TR: Ana Sayfa

en: Select Categories
tr_TR: Kategorileri Seç

en: Search Area
tr_TR: Arama Alanı

en: Text Below Title
tr_TR: Başlık Altındaki Metin

en: Styling
tr_TR: Şekillendirme

en: Color Skin
tr_TR: Renkli Cilt

en: Body Text Color
tr_TR: Gövde Metin Rengi

en: Headings Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link Hover Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Primary Font
tr_TR: Font

en: Secondary Font
tr_TR: Font

en: small
tr_TR: küçük

en: regular
tr_TR: normal

en: large
tr_TR: büyük

[ctx: Open Sans Round font: on or off]
en: on
tr_TR: açık

[ctx: Droid Serif Round font: on or off]
en: on
tr_TR: açık

[ctx: Primary Font: on or off]
en: on
tr_TR: açık

en: Go to...
tr_TR: Git...

en: Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu

en: Home Sidebar
tr_TR: Ana Sayfa Kenar Çubuğu

en: Pages Sidebar
tr_TR: Sayfalar Kenar Çubuğu

en: Contact Sidebar
tr_TR: İletişim Sidebar

en: Footer First Column
tr_TR: Altbilgi Birinci Sütun

en: Footer Second Column
tr_TR: Altbilgi İkinci Sütun

en: Footer Third Column
tr_TR: Altbilgi Üçüncü Sütun

en: Footer Fourth Column
tr_TR: Altbilgi Dördüncü Sütun

en: 404 - Page not Found
tr_TR: 404 - Sayfa Bulunamadı

en: Search
tr_TR: Arama

en: Read more
tr_TR: Devamını Oku

en: (Edit)
tr_TR: (Düzenle)

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: No Results Found!
tr_TR: Sonuç bulunamadı!

en: Search Results for
tr_TR: Arama Sonuçları

en: 0 Comments
tr_TR: 0 Yorum

en: 1 Comment
tr_TR: 1 Yorum

en: % Comments
tr_TR: % Yorumlar

en: Tags:
tr_TR: Etiketler:

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: View all posts in %s
tr_TR: %s adlı kullanıcının tüm mesajlarını görüntüle

en: Featured Articles
tr_TR: Öne çıkan içerikler

en: Latest Articles
tr_TR: En son makaleler

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gerekli Eklentileri yükleyin

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Kur

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Yükleniyor: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API'sında bir sorun oluştu.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi gerektirir:%1$s.
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri gerektirir: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi önermektedir:%1$s.
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri önermektedir: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: %1$s için bir güncelleme var.
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentiler için güncellemeler mevcut: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki zorunlu eklenti şu anda etkin değil:%1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki zorunlu eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki önerilen eklenti şu anda etkin değil:%1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki önerilen eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi yüklemeye başla
tr_TR[1]: Eklentileri yüklemeye başla

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr_TR[0]: Güncelleme eklentisine başla
tr_TR[1]: Eklentileri güncellemeye başla

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr_TR[0]: Etkinleştirici eklentiyi başlat
tr_TR[1]: Etkinleştirici eklentiyi başlat

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gerekli Eklentilere Dön Installer'a Dön

en: Return to the Dashboard
tr_TR: Gösterge Tablosuna Geri Dön

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentiler başarıyla etkinleştirildi:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr_TR: Hiçbir işlem yapılmadı. %1$s eklentisi zaten etkin.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr_TR: Eklenti etkinleştirilmedi. Bu tema için %s daha yüksek bir sürümü gerekiyor. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr_TR: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi. %1$s

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu uyarıyı kapat

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için gereken bir veya daha fazla gerekli veya önerilen eklenti vardır.

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr_TR: Lütfen yardım için bu sitenin yöneticisiyle iletişime geçin.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr_TR: Bu eklentinin temanızla uyumlu olması için güncellenmesi gerekiyor.

en: Update Required
tr_TR: Güncelleştirme gerekli

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr_TR: Uzaktaki eklenti paketi istenen sümüklü bir klasörü içermiyor ve yeniden adlandırma çalışmadı.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr_TR: Lütfen eklenti sağlayıcısına başvurun ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr_TR: Uzaktan eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasöre paketlenmez.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr_TR: ve

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Recommended
tr_TR: Tavsiye edilen

en: WordPress Repository
tr_TR: WordPress Deposu

en: External Source
tr_TR: Dış kaynak

en: Pre-Packaged
tr_TR: Ön Paketlenmiş

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Installed But Not Activated
tr_TR: Yüklü Ama Aktif Değil

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Required Update not Available
tr_TR: Gerekli Güncelleme Kullanılmıyor

en: Requires Update
tr_TR: Güncelleme Gerektirir

en: Update recommended
tr_TR: Güncelleme önerilir

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tüm <span class = "sayısı"> (%s) </ span>
tr_TR[1]: Tüm <span class = "sayısı"> (%s) </ span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Yükle <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Yükle <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Güncelleme Uygun <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Güncelleme Uygun <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Etkinleştir  <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Etkinleştir  <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: Installed version:
tr_TR: Kurulu sürümü:

en: Minimum required version:
tr_TR: Minimum gerekli sürüm:

en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürüm:

en: No plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için hiçbir eklenti yok.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Type
tr_TR: Tip

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: Status
tr_TR: Durum

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
tr_TR: Yükle %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
tr_TR: Güncelle %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
tr_TR: Etkinleştir %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
tr_TR: Eklenti yazarından mesajı yeni sürüme geçir:

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr_TR: Kurulacak herhangi bir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr_TR: Güncellenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr_TR: Şu anda kurulacak herhangi bir eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr_TR: Şu anda güncellenecek hiçbir eklenti yok.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr_TR: Etkinleştirilecek eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr_TR: Şu anda etkinleştirilecek eklentiler yok.

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti etkinleştirmesi başarısız oldu.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr_TR: Yüklenirken bir hata oluştu %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
tr_TR: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum ve etkinleştirme işlemi başlıyor. Bu işlem bazı konut sunucuları üzerinde biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
tr_TR: %1$s kuruldu ve başarıyla etkinleştirildi.

en: Show Details
tr_TR: Detayları göster

en: Hide Details
tr_TR: Detayları Gizle

en: All installations and activations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklentiyi Kurma ve Etkinleştirme %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum işlemi başlıyor. Bu işlem bazı konut sunucuları üzerinde biraz zaman alabilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
tr_TR: %1$s başarıyla yüklendi.

en: All installations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar tamamlandı.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti Yükleme %1$s (%2$d/%3$d)

note: Author of the plugin/theme
en: Inspiry Themes
tr_TR: Meander Multimedya

note: Template Name of the plugin/theme
en: Home Template
tr_TR: Anasayfa Şablonu

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Template
tr_TR: Geniş Sayfa Şablonu
