Knowledge Base Theme - en to it_IT translation catalogue (144 entries)

en: Page Not Found
it_IT: Pagina non trovata

en: The page you are looking for is not here!
it_IT: La pagina che stai cercando non è qui!

en: No Result Found!
it_IT: Nessun risultato trovato!

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it_IT: Questo post è protetto da password. Immettere la password per visualizzare i commenti.

en: No Comment
it_IT: Nessun commento

en: One Comment
it_IT: Un commento

en: (%) Comments
it_IT: (%) Commenti

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
it_IT: Devi %1$saccedere%2$s, per commentare.

en: Submit Comment
it_IT: Invia Commento

en: Add new field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Color
it_IT: Colore

en: Title
it_IT: Titolo

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Text
it_IT: Testo

en: Delete field
it_IT: Elimina il campo

en: Icon
it_IT: Icona

en: Image
it_IT: Immagine

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Image type
it_IT: Tipo immagine

en: None
it_IT: Nessuno

en: Social icons
it_IT: Icone sociali

en: Remove Icon
it_IT: Rimuovi l’icona

en: Add Icon
it_IT: Aggiungi un'icona

en: Footer Background
it_IT: Sfondo del Footer

en: Copyright Text
it_IT: Copyright del testo

en: Select Categories
it_IT: Seleziona Categorie

en: Styling
it_IT: Stile

en: Color Skin
it_IT: Colore Skin

en: Body Text Color
it_IT: Colore Testo Corpo

en: Headings Color
it_IT: Colore Intestazioni

en: Link Color
it_IT: Colore Link

en: Link Hover Color
it_IT: Colore del Link al passaggio del mouse

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Primary Font
it_IT: Hovedfont

en: Secondary Font
it_IT: Fonti secondario

en: small
it_IT: piccolo

en: regular
it_IT: regolare

en: large
it_IT: grande

en: Go to...
it_IT: Vai a...

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Pages Sidebar
it_IT: Barra laterale delle pagine

en: Contact Sidebar
it_IT: Barra laterale dei Contatti

en: Footer First Column
it_IT: Piè di pagina della Prima Colonna

en: Footer Second Column
it_IT: Piè di pagina della Seconda Colonna

en: Footer Third Column
it_IT: Piè di pagina della Terza Colonna

en: Footer Fourth Column
it_IT: Piè di pagina della Quarta Colonna

en: 404 - Page not Found
it_IT: 404 - Pagina non trovata

en: Search
it_IT: Cerca

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: (Edit)
it_IT: (Modifica)

en: %1$s at %2$s
it_IT: %1$s a %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: No Results Found!
it_IT: Nessun risultato trovato!

en: Search Results for
it_IT: Risultati della ricerca per

en: 0 Comments
it_IT: 0 Commenti

en: 1 Comment
it_IT: 1 Commento

en: % Comments
it_IT: % Commenti

en: Categories
it_IT: Categorie

en: View all posts in %s
it_IT: Vedi tutti gli articoli in %s

en: Latest Articles
it_IT: Ultimi Articoli

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Install Plugins
it_IT: Installa i plugin

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installazione Plugin: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
it_IT: Aggiornamento Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema suggerisce il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema suggerisce i seguenti plugin: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plug-in deve essere aggiornato alla versione pi&ugrave; recente per garantire la massima compatibilit&agrave;  con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plug-in devono essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: C’è un aggiornamento disponibile per: %1$s.
it_IT[1]: C’è un aggiornamento disponibile per: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plug-in richiesto non &egrave; al momento attivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin richiesti sono attualmente inattivi: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin suggerito &egrave; attualmente inattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin raccomandati sono attualmente inattivi: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizia l'installazione del plugin
it_IT[1]: Inizia l'installazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it_IT[0]: Inizia l'aggiornamento plugin
it_IT[1]: Inizia l'aggiornamento dei plugin

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Incomincia ad attivare il plugin
it_IT[1]: Incomincia ad attivare i plugin

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Torna alla pagina dei plugin richiesti

en: Return to the Dashboard
it_IT: Ritorna alla Dashboard

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it_IT[0]: Il seguente plugin è stato attivato correttamente:
it_IT[1]: I seguenti plugin sono stati attivati con successo:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessun cambiamento. Il plug-in %1$s è già attivo.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Una versione più aggiornata di %s è necessaria per questo tema. Aggiorna il plugin.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %1$s

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin richiesti o consigliati da installare, aggiornare o attivare.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Per favore contatta l'amministratore del sito per chiedere aiuto.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tuo tema.

en: Update Required
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slug desiderato e non è stato possibile rinominarlo.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Contattare il fornitore del plugin per chiedergli di fornirne una versione che segua le linee guida di WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto plugin remoto è costituito da più di un file, ma i file non sono forniti in una cartella.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it_IT: e

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Recommended
it_IT: Raccomandato

en: External Source
it_IT: Sorgente esterna

en: Pre-Packaged
it_IT: Preconfezionato

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Active
it_IT: Attivo

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento raccomandato

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Tutti <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Per installare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Per installare <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Aggiornamento Disponibile <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Aggiornamento Disponibile <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Per Attivare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Per Attivare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Available version:
it_IT: Versione disponibile:

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Type
it_IT: Tipo

en: Version
it_IT: Versione

en: Status
it_IT: Stato

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
it_IT: Installa %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
it_IT: Aggiorna %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
it_IT: Attiva %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Aggiornamento messaggio da parte dell’autore plugin:

en: Install
it_IT: Installa

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Activate
it_IT: Attiva

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun Plugin è stato selezionato per essere installato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere aggiornato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile da installare.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun Plugin è disponibile per essere aggiornato in questo momento.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile da attivare.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione plugin fallita.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Aggiornamento Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Si è verificato un errore durante l’installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
it_IT: Installazione di %1$s fallita.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione e di attivazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
it_IT: %1$s installato e attivato con successo.

en: Show Details
it_IT: Mostra dettagli

en: Hide Details
it_IT: Nascondi dettagli

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione e attivazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
it_IT: %1$s installato con successo.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Home Template
it_IT: Template Home

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Template
it_IT: Template a larghezza piena
